Barista Eğitimi

Muhteşem kahve tarifleri hazırlayabilmek için ve iyi karışımlar yapabilmek için iyi bir kahve uzmanı olmak gerekir. Türk kahvesi, Türklere özgü olmasına rağmen onu yaparken bile püf noktalarını bilmek ortaya daha lezzetli ve kıvamlı bir kahve çıkmasını sağlamaktadır. Dünyanın çeşitli yerlerinde farklı özelliklere sahip on binlerce kahve türü olduğunu söylemek mümkünken, bunların hepsini değil ancak bir kısmını profesyonel olarak tanımak ve yapmak için barista eğitimi almanın zorunlu olduğunu söyleyebiliriz.

Barista eğitimi, barista kursunda verilir. Dönemsel olarak açılan özel kurslarda kahvenin tüm incelikleri anlatılır. Kahvenin nereden, nasıl geldiği, nasıl keşfedildiği yani kahvenin tarihçesi, bir baristanın bilmesi gereken zaruri bilgilerdendir. Aynı şekilde kahvenin nerede yetiştiği ve neden farklı bir tada sahip olduğu yani iklimin kahve üzerinde nasıl bir etkiye sahip olduğu ve tadını nasıl etkilediği de barista eğitiminde öğretilenler arasında yer almaktadır. Kahvenin kavrulmasındaki incelikler, kurutma yöntemleri, hangi kahveye nasıl kurutma veya kavurma uygulanacağı gibi bilgiler de barista kursunda verilen diğer bilgiler arasında yer almaktadır. Kahvenin de çay gibi demleme süresi ve türü vardır. Çeşitlerine göre değişen demleme yöntemleri, ancak iyi bir barista tarafından bilinmekte ve uygulanmaktadır.

barista-hp-promo

Kahve seçiminde en çok tercih edilen kahve türleri, mocha, latte, makiato, irish, espresso, Etiyopya kahvesi, vanilli coffee, küba kahvesi, buzlu kremalı kahve gibi kahvelerdir.

Related Posts

Leave a Comment

});