Son zamanlarda popüler girişimlerden birisi olan hizmet sektörüne adım atma aldı başını gidiyor. Genelde beyaz yakalıların ve inşaat sektörü ile uğraşanların bu işe daha çok yöneldiği görülsede her sektöden bu sektöre geçiş var. Kar marjı yüksek ve sıcak paranın döndüğü gibi ve kolay olarak görüldüğü gibi yanlış bir algı var.

Öncelikle işinden istifa eden ve birikimini bu işe yatıranların karşılaştığı zorluklara gelelim. Kısıtlı bir bütçe ile düzgün bir sektör araştırması ve fizibilite yapmadan işe girişlerde yaşanılan sorunların en büyüğü hesapta olmayan harcamalar ve makine paraları. Ayrıca cafe açarken en çok kazanacağınız unsur dükkan kirasıdır. Kira ne kadar uygun olursa dayanma gücünüz o derece uzun olur ve kazancınız fazla olur. Bir diğer zorluk ise daha önce bu sektörde çalışmamış olmak. Karşılaşacağınız sorunlara karşı tecrübesiz oluşunuz sizi ekstra yorabilir. Ekipman ve makine alımlarında ise tedarikçiler sizi doğru yönde yönlendirmek yerine daha fazla kar yapacağı ürünlere yönlendirecektir. Oysa gereksiz yere belki sizin metrekareye göre olan makine ihtiyacınızın çok üzerinde makine almış olabilirsiniz. İyi araştırmak gerekiyor. Yanlışlardan biri de yapacağınız işe hakim olmamak ve çalışana gebe olmak. Oysa ufak barista eğitimi ile işinize çok kolay hakim olabilirsiniz. Bu size ürün standartlarını kontrol etmekte de fayda sağlayacaktır ve gerekirse işin başına geçebileceksiniz.

Gelelim cafe açarken atılacak doğru adımlara

  • Öncelikle piyasa araştırması yapılmalı ve hangi bölgede kaç metre kare dükkana ihtiyaç vardır? İyice araştırılmalı.
  • Barista Eğitimi alınmalı
  • Makine seçerken ihtiyaca göre makine seçilmeli
  • Taze kahve tedariğini yapmak
  • Konsepte uygun ekipman seçilmeli ve dekor yapılmalı
  • Müşteri yerine düşünülmeli

Bu adımları doğru attıktan sonra en az 6 ay kira ve gider masrafınızı karşılayacak gücünüzün olması sizi psikolojik olarak rahatlatır.

Related Posts
});