Çay Demleme

Türkiye’de yoğun bir şekilde özellikle Doğu Karadeniz Bölgesi’nde çay üretimi yapılmaktadır. Türkiye’nin her yerine, burada üretilen lezzetli çaylar gönderilmektedir. Türk insanı çayı çok sevdiği gibi, bir o kadar da çok tüketir. Bunun yanı sıra çayın hakkını vererek pişirir ya da demler diyebiliriz. Türkiye, çay üretiminde dünya sıralamasında beşinciliği oynamaktadır. Ancak bu rakam son yıllarda daha da üst seviyelere çıkmıştır.

Türkiye’den dünyanın pek çok farklı noktasına çay ihracı yapılmaktadır. Aynı zamanda Türkiye içinde her yere de çay fabrikalarından ürün gönderilmektedir. İnsanlar istedikleri zaman Türkiye’de çay içme şansına sahiptirler. Üretimi fazla olduğu için oldukça da ucuzdur. Her ailede mutlaka her gün en az bir çaydanlık çay kaynar. Sabah kahvaltısında çay temel içeceğimizdir. Pek çok ülkede bu duruma alışılmadığı için insanlara garip gelmektedir. Ancak Türklerin en temel içeceği çay olduğu için sabah kahvaltısıyla birlikte gün içerisinde çay hayatımıza girer. Çay demlemek için gün içerisine belli bir sebep aranmaz. Öğle molasında ya da akşam yemeğinden sonra mutlaka bir bardak çay içilir. Çay aynı zamanda yemekten sonra içildiğinde, tüketilen besinlerin daha kolay sindirilmesine de yardımcı olan bir içecektir.

8043_162_31072013_4

Çay içmeyi seven halkımız, çay demlemenin ince ayrıntılarını da bilir. Bizler de birkaç küçük tüyo verecek olursak; çayı demlemeden önce tozunu almak için demlikteyken biraz durulamanızı tavsiye ederiz. Böylece çay hem daha iyi kabarır hem de bulanık olmaz.

Related Posts

Leave a Comment

});