Çay ve Kahve Sanatı; Barista

Dünya üzerinde bazı ülkeler özellikle kahve çeşitleriyle tanınmaktadır. Özel içecekleriyle dünyanın her yerine adını duyuran ülkeler, kahvelerini özel olarak dünyaya ihraç etmektedir. Türkiye’de de aynı şekilde Türk kahvesi özeldir ve Türklere aittir. Bunun dışında yabancı kahveler de ülkemizde sıklıkla tercih edilen içecekler arasında bulunmaktadır. Bazı insanlar kahveyi çok sever ve kahvelerin tüm inceliklerini, ayrıntılarını bilmek ister.

Barista olmak da aslında tam da yukarıda bahsettiğimiz ayrıntıları bilmek anlamına gelir. Barista eğitimi alan kişiler, kahve türlerine, kahvenin tüm özelliklerine ve servis edilirken yapılması gereken her ayrıntının bilgisine sahip kişilerdir. İtalyancada kahve hazırlayan ve servis eden kişi olan barista, İngilizce konuşulan yerlerde genel olarak tüm içecekleri hazırlayan ve servis eden barmen anlamında kullanılmaktadır. Yani ülkelere göre çay ve kahve sanatçısı ya da yalnızca espresso ve türlerini hazırlayan kahve sanatçısı olarak değişebilmektedir.

o-BARISTA1205-facebook

Barista kursu veren özel yerler bulunmaktadır. Her kahvenin kendine has demleme yöntemi bulunduğundan bu tür kurslarda kahve makinalarından, kahve pişirme ve servis etmeye kadar her türlü eğitimi almak mümkündür. Barista olmak isteyen kişiler, bu kurslara gittikten sonra özel sertifikalar da alarak işlerini daha profesyonel olarak yapmaya hak kazanmaktadırlar.

Kahve eğitimi profesyonellik gerektiren bir iştir. Herkes bu eğitimi veremediği için de özel olarak profesyonel barıştalar kahve eğitimi vermektedirler.

Related Posts

Leave a Comment

});