Espresso makinenizin grup temizliği..

Merhabalar;

İşletmenizde kullandığınız geleneksel PF espresso makinelerinizin grup temizliğinin önemi çok büyüktür. Neden? diye soracak olursanız,

Espresso alırken gruplardaki 9 barlık basınç sayesinde grupların su kanallarının içerisine azda olsa PF’nin içerisindeki kahve nüfuz eder, ve bu 95 derecelik ısıda kuruduğu vakit, sertleşir ve su ile temizlenmez hale gelir, ve zamanla biriken kahve artıkları katman oluşturmaya ve artık suyun rahat geçmemesine sebep olacaktır. Bunu engellemek için hergün düzenli olarak Grupların FlashBack yapılmasında çok büyük fayda vardır..

1. Yararı nedir? :

Yararı! ; grupların su kanallarının açık kalmasına ve aldığınız ürünün yanmamasına olanak sağlarsınız..

Uygulama;
1. PF’nin içerisindeki sepeti çıkararak, kapalı sepeti takın;
2. PF”nin içerisine 1 çay kaşığı (3-5Gr.) Puly Caff koyun;
3. Makineniniz Semi Auto (Dozajlı) ise single espresso tuşuna basın, sabit olan ışık yanıp sönmeye başlayana kadar bekleyin;
yanıp söndükten sonra, Stop tuşuna basarak durdurun, 10 saniye bekleyin, tekrar single tuşuna basın ve bu işlemi 5 kez tekrar edin.

Not: Manuel makineler için (fincan ayarını elle ayarladığınız makineler) 10 saniye çalıştırıp, 10 saniye kapalı tutarak yapılması gerekir.
4. ilaç temizliği bittikten sonra durulama için 20 saniye boşa akıtıp, dış kanal fırçası ile kanalları temizleyin ve sistemi kapatın.

Puly Caff ve Caffeza ürünleri Dünya sağlık kodeksine (NSF) uygun olduğu için sağlığa zararı yoktur, ancak her ihtimale karşı ilk aldığınız espressoları servis etmemenizi tavsiye ederiz..

Saygılamızla;
Teknik_Barista
Baristakursu.com

Related Posts

Leave a Comment

});