Kahve Çeşitleri Nelerdir?

Gün içerisinde bazen rahatlamak için bazen yorgunluğumuzu atmak için bazense uykumuzun açılması için kahve içeriz. Özellikle Türkler kahveyi hayatlarından asla çıkarmazlar. Türk kahvesi, çaydan sonra en çok içilen içeceğimizdir. Türk kahvesi dışında daha onlarca farklı kahve türü bulunmaktadır. Peki ya bu kahve türleri nelerdir?

Kahve türleri dört farklı şekilde sınıflandırılmaktadır. Bunların ana başlıklarını ve daha sonra alt başlıklarını sizlerle paylaşalım. Çekirdek türüne göre kahve türleri, kahveyi hazırlama yöntemine göre kahve türleri, üretim yeri olarak kahve türleri ve kahve çeşitleri olarak farklı türler şeklinde sıralamak doğru olacaktır. Üç farklı kahve çekirdeği türü bulunmaktadır. Bunlar; arabika, liberika ve robustadır. Bunun dışında ikinci sırayı kahvenin hazırlanma yöntemine göre kahveler almaktadır. Bu kategoride esas alınması gereken özellik, kahvenin nasıl pişirildiği ya da nasıl demlendiğidir. Bu kategoride yer alan kahve türleri ise hazır kahve, espresso kahve, Türk kahvesi ve filtre kahvedir. Bu dördünün de hazırlanma şekli birbirinden farklıdır. Kahve içeceği olarak türü ele alacak olursak da, americano, kül kahvesi ya da her zaman yaptığımız cezve kahvesi olarak sıralandırabiliriz. Üretim yeri olarak ise sayamayacağımız kadar çok yerde üretilen kahve olduğunu söylemek mümkündür.

kahve-cekirdekleri

Kahvede farklılık arayanlar, üretim yerine göre sınıflandırılmış kahve türlerini inceleyebilirler. Farklı lezzetleri farklı kültürlerde pişirme yöntemlerini öğrenerek, kahveye dair gurme yapısına sahip olabilirler.

Related Posts

Leave a Comment

});