Kahve Tüketim Alışkanlıkları ve Yeni Dönemin İş Fikirleri

Değişen Alışkanlıklarımız

Yaşamlarımıza pandemi, karantina gibi unsurlar eklenmesiyle alışkanlıklarımızda değişti. AVM’lerde mağaza gezmek yerine online mağazaları gezmeye hatta daha önce kullandığımız online mağazalardan daha farklılarını keşfetmeye başladık. Bu da girişimciler için yeni fırsat demekti.

 

Fiziksel Mağaza Yerine Online Mağaza

Avmler kapalı, cafeler kapalı, sokağa çıkmak riskli veya yasak. Bu durum daha önce online alışveriş yapmamış kişileri bile online alışveriş yapmaya iten bir durum. Hal böyle olunca online pazardaki artış geçen yıla oranla %192 oldu. Böyle bir artış tabi ki girişimcilerin gözünden kaçmadı ve online satış sitelerinin de artmasına neden oldu. Aslında zaten online pazara girmek doğru yatırımlardan biriydi. Böyle bir dönemde olması girişimcinin şansını biraz daha arttırıyor. Hem fiziksel mağaza açmaktan daha kolay ve ucuz bir yöntem. Doğru adımlar atılırsa pazarda kalıcı olmamak için hiçbir sebep yok. Önce ne satacağınıza karar vermelisiniz ya da mevcut işinizi internete taşımanın tam zamanı. Bunun için bir satış sitesi kurarak başlayabilirsiniz.

Online Mağaza Kurmak

Online mağaza kurmadan önce ne satacağınıza karar vermeli iyi bir araştırma yapmalısınız. Her yıl ücret ödeyeceğiniz bir web sitesi mi yoksa ilk başta kurarken para ödeyeceğiniz bir web sitesi mi? Bunlar arasındaki farklara bakıp seçiminizi yapabilirsiniz. Her bütçeye göre site kurulabilir. Bize göre her yıl para ödemektense başlangıçta sitenizi yaptırırken tek sefer para ödemek daha mantıklı. Bunun için hizmet veren kişiler ve firmalar bulabilirsiniz.

 

Krizleri Fırsata Çevirmek

Pandemi döneminde etkilenen sektörlerden biri de hizmet sektörü. Cafeler kapalı olduğu için veya gitmek riskli olduğu için, bu dönemde kahvelerimizi online satış mağazalarından söyleyip evlerimizde içmeye başladık. Hal böyle olunca online satış mağazası kurup, kahve satmak bu dönemin fırsatlarından biri olabilir. Sitenizi yaptırmak için bir firma ile kahvenizi kavurup paketlemesi için başka bir firma ile anlaşıp bu işe başlayabilirsiniz. Ya da her ikisini size paket halinde sunacak firmalar var.

 

Pandemi Öncesi Kahve Tüketim Alışkanlıklarımız

Yaş

15-17 12%
18-19 24%
20-21 23%
22-23 20%
24-25 11%
26-27 5%
28-29 14%

Eğitim Durumu

  • Mezun
  • Öğrenci

Cinsiyet

  • Erkek
  • Kadın

Gelir Durumu

0 - 500 42%
1001 - 2000 25%
2001 - 3000 16%
3001 - 5000 17%

Öğrenci

Üniversite 55%
Anadolu Lisesi 15%
Meslek Lisesi 13%
Üni (Açık Öğretim) 7%
Yüksek Lisans 4%
Yüksek Okul 4%
İlokul 1%

Çalışma Durumu

  • Çalışıyor
  • Öalışmıyor

Mezun

Üniversite 50%
Meslek Lisesi 14%
Yüksek Okul 13%
Anadolu Lisesi 7%
Yüksek Lisans 6%
Üni (Açık Öğretim) 5%
İlokul 5%

Kahve Tüketim Alışkanlığı

Ülke olarak kahve tüketimi her geçen gün artıyor. Bu,- ya toplantılarda, ya dışarıda arkadaş buluşmalarında ya evde keyif yaparken ya da sabah kalkınca kahve içmeden ayılamayanlardan olduğumuz için. Öyle veya böyle kahve kullanımı artmaya devam ediyor. Yapılan araştırmalardan çıkan sonuçlar şöyle.

Kahve Alışkanlık Seviyesi

Kahve Bağımlısıyım 56%
Bağımlı Değilim Kafama Göre Takılırım 28%
Arada Bir İçerim 8%
Arkadaşlarla Birlikteyken İçerim 5%
Ortama Göre İçerim 3%

Kahveyi Ne Zaman Tüketirsin?

Arkadaşlarla Otururken 83%
Ders Çalışırken 72%
Kitap Okurken 66%
Film İzlerken 62%
İşteyken 41%
Yolda Yürürken 30%
Oyun Oynarken 30%
Alışveriş Yaparken 26%
Diğer 7%

Kahveye Ne Kadar Harcıyoruz ve Ne İçiyoruz?

Kahveyi hayatımızın her anına entegre ettik. Zaten toplum olarak kahve, ritüellerimizde ve merasimlerimizde önemli bir unsurdu. Kız istemede olsun, kahve sohbetleri, kahve falları vs. vs. gibi etkinliklerde ziyade artık hayatımızın her anında kahve var. Türk kahvesi hala en çok tükettiğimiz kahvelerden biriyken, filtre kahve artık tüketim anlamında birinciliği aldı. Peki en çok içilen kahveler hangileri? ve günlük ne kadar harcama yapıyoruz kahve için?

Kahve Ne Kadar Harcıyoruz?

10 TL ve altı 36%
10 - 20 TL 46%
20 - 30 TL 13%
30 - 40 TL 3%
40 TL ve üzeri 3%

Ne İçiyoruz?

Filtre Kahve 67%
Türk Kahvesi 62%
Cafe Latte 37%
Americano 32%
Cafe Moccha 24%
Espresso 20%
Latte Macchiato 20%
Cappuccino 20%
Frappuccino 12%

Sözün Özü

Bu araştırmaların pandemi öncesinde yapıldığını göz önünde bulundurmakla birlikte, kahve alışkanlıklarımızın değişeceği ama azalmayacağını düşünerek, alışkanlıklarımızın değiştiği yönde yapılan yatırımlar ve girişimler meyvesini toplayacaktır. Siz bu işin neresinde olmak istersiniz? Fırsatları değerlendirmeniz dileğiyle, bol kahveli günler.

Related Posts
});