Kahvenin Demlemesi

Kahve insanların elinden bırakamadığı, uzun yıllardır gelen bir içecektir. Son derece uzun bir geçmişe sahip olan kahvenin birçok çeşidi bulunur. Kahve o kadar yer etmiştir ki hayatımız da, her medeniyetin kendisine göre bir çeşit kahvesi vardır. Örneğin bizde olan Türk kahvesi örnek gösterilebilir. Son derece farklı kültürleri barındıran kahveler her çeşidi ile sevilmektedir. Tabi kahve bugünlere çok farklı aşamalardan geçerek geldi ve bu gün içtiğimiz farklı çeşitlere dönüştü.

Kahveden anlayan ve bu işin uzmanları 3 dönem halinde incelerler kahveleri. 60’lar, 90’lar ve şimdiki zaman olmak üzere. Şimdiki zaman 3. Dalga olarak isimlendirilir. Kahvenin birçok çeşidi olmasına karşın, soğuk kahve hepsinden farklı ve dikkat çekici olarak bu dönemde ortaya atılmıştır. Tabi kısa sürede çoğu kişi tarafından sevilmiştir. Tabi soğuk kahve çeşitlerinin dışında bir de demleme kahve var ki, hepsinden farklı bir lezzete sahiptir.

Bu demleme kahvenin yapımı uzun saatler alır, hatta söylemek doğru olur ki tam bir gün sürer. Evet, yanlış duymadınız tam bir gün. Zaten bu kahvenin de lezzeti buradan gelmektedir. Soğuk demleme kahve olarak bilinir. Japonya ve güney Kore’de çoğu kişi tarafından sevilen ve popüler olan bu kahveyi Türkiye’de bulmak mümkün değildir. Eğer demleme düzeneği varsa kendiniz yapabilirsiniz.

french press

Düzenek fiyatları 500 ile 1000 TL arasında değişim göstermektedir. Bu kadar pahalı olmasının sebebi özel bir düzenek olması ve damıtma sistemidir. Kum saatlerini düşünün. Kumlar belirli bir hızla aşağıya iner. Bu düzenekte de aynı şey su için geçerlidir. Su saniyede bir damla olacak şekilde akar. Bunun sebebi altında bulunan kahveyi ağır bir şekilde ıslatmaktır. Bu sayede kahve yaklaşık 24 saatte demlenir. Kahveden demlenen sular, altın da bulunan sürahiye birikir. Buradan alarak 24 sonunda, ikram edilmeye hazır hale gelir. Bilmeyenler için garip bir tadı bulunan kahvenin, asidi alınmış olduğu için son derece hafif halde olur. Aynı zamanda acılığını da yitirir. İsterseniz tatlandırıcı şurup ve süt ile de ilave yaparak içebilirsiniz.

[ad#footer_mid]

Related Posts

Leave a Comment

});