Radikal-3. Dalga kahveciler şehirde!

 

Kahveyi taze kavuruyorlar, adeta şarap yerine koyup özel muamele yapıyorlar… İstanbul’da yayılmaya başlayan üçüncü dalga gurme kahvecilerdeydik…
Haber: ECE ÇELİK / Radikal

İstanbul ’un farklı köşelerinde minik, şirin dükkânlar… İçleri mis gibi kahve kokuyor. Köşede dekor zannedilebilecek bir kahve makinesi. ‘Üçüncü dalga’ olarak adlandırılan bu kahve dükkânları İstanbul’a Avrupa kentlerinden transfer.
Bu kahvecilerin ilk özelliği kahveyi çekirdek olarak alıp özel olarak kavurmaları. Belirli kahve miktarlarına sabit su ya da süt eklenen içeceğe özel bir muamele yapılıyor. Kiminde farklı bölgelerin çekirdekleriyle farklı yöntemlerde pişirilen kahveler tercih ediliyor, kiminde ise latte köpüğü üzerinde çeşitli şekillerle zanaat sergileniyor. Elbette birçoğu Türk kahvesini de mönülerine ekliyor. Galata’dan Moda’ya bu trendi takip eden kahvecileri ziyaret ettik.
Uzmanlar dünyadaki kahve trendlerini üç dalgada değerlendiriyor. İlki 60’larda yayılan klasik kafeler, ikincisi 90’lardan itibaren her köşe başını tutan zincir kahveciler, üçüncüsü ise kaliteli çekirdekleriyle kahveye özel muamele yapan gurme kahveciler. Bu trendi takip eden kahvecilerdeydik…

Cup of Joy
Bebek’te şirin bir dükkânda hizmet veren Cup of Joy kahvelerini yeşil çekirdek olarak alıp burada kavuruyor. Kafenin sahibi Suzan Serez 20 günü geçen kahveleri asla kullanmadıklarını anlatıyor. Londra’daki üçüncü dalga kafelerden etkilenerek açtıkları kafede deneysel tatlara yer veriyorlar. Uzmanlarca seçilen çeşitlerin yanı sıra ‘Cup of Excellence’ ödüllü kahve türleri de var. Afrika, Orta ve Güney Amerika orijinli kahveler taze kavrulmuş çekirdek olarak satışta.
Cevdetpaşa Cad. 53/5 Bebek

Cherry Bean
Üçüncü dalga kahvecilerin en eskilerinden, beş yıl önce Galata’da küçücük bir dükkânda başlamış macerasına. İkinci şubesini Moda Caddesi’nde açan Cherry Bean’in sahibi Şehriban ve Ali Çam kardeşler. Kahveler, dükkânın ortasındaki kahve makinesinde kavruluyor. Burada bir de değişim kütüphanesi var. Sekiz farklı çay çeşidi de sunan Cherry Bean’de espresso 5, latte 6 TL. ‘tazekahvevar.com’ adresinden online taze kahve satışı var.
Camekân Sok. No: 10/1 Galata

Drip Coffeeİst
Martta Bağdat Caddesi’nde açılan Drip Coffeeİst’te kişiye özel kahve yapılıyor. 20’ye yakın farklı yörenin kahvelerini kullanan Drip Coffeeİst’in tek şubesi var. Dükkâna girdiğinizde o an mevcut taze kahvelerden seçiyorsunuz, baristalar o anda öğütüyor ve istenilen yöntemle demliyor. Farklı demleme yöntemleriyle kahve hazırlayan Drip Coffeeİst’te her daim sekiz farklı çeşit taze kavrulmuş kahve bulunuyor. Espresso 5.5, Latte 7.50 lira.
Bağdat Cad. Noter Sok. No: 17 Şaşkınbakkal

Çekirdek
Bu minicik dükkân Salih Tuna Özgürer’in eseri. Özgürer hem kahveci hem pastacı hem garson hem işletmeci. Self servis sipariş aldığı tezgâhın yanında küçük bir mutfak var. Yan tarafta da kahve makinesi… İddialı bir kahvesinin olmadığını, kendi zevkine uyan kahveler pişirdiğini anlatan Özgürer aldığı çekirdekleri de kendisi seçiyor. İngiltere’de pastacılık ve kahve eğitimi alan Özgürer koyu kahve sevmediği için kahveyi fazla kavurmuyor. Latte 6, espresso 5 lira.Şair Latifi Sk. 9/A Kadıköy

İstisna Tatlar
Moda Caddesi’ndeki minik kafede mönü geniş. İzmir ’deki aynı adlı kahve tedarikçisinin açtığı kafede çeşitli aromalardaki kahve ve çaylar dikkat çekiyor. İzmir’de kavrulan kahveyi günlük getiren kafede Bodrum mandalinalı ve dağ çilekli Türk kahvesi denenmesi gereken lezzetlerden. Erdem Uşaker konuklarının damak zevkine göre kahve servisi yaptıklarını anlatıyor. Bazı yazlık içeceklerde, saksıda yetiştirdikleri fesleğen ve naneyi kullanıyorlar.
Moda Cad. No: 94/A, Kadıköy

Kaynak

Related Posts

Leave a Comment

});