Soğuk demleme kahve

Kahve denilince ilk akla gelen genelde Türk insanının, Türk kahvesi olur. Adı üzerinde kendi kültürümüzün buluşu olan bir çeşit kahvedir. Bizde Türk kahvesinin yerinin ayrı olduğu gibi, çoğu ülkenin de bu tarz kahveleri vardır. Dünya üzerinde vazgeçilmez bir içecek olan kahve birçok çeşidi ile tercih edilmektedir. Her geçen günde farklı çeşitleri çıkmaya devam etmektedir.

Bunlardan en dikkat çekici olan ise soğuk demleme kahvedir. Güney Amerika, güney Kore ve Japonya’da uzun yıllardır severek tüketilen ve gayet yaygın olan bir kahve çeşididir. Yapımı biraz uzun sürdüğü için uğraş ve sabır gerektirir. Uzun sürede yapıldığı için genelde birkaç fincan yerine, bir sürahi şeklinde hazırlanır. Hazırlanışını biraz anlatalım.

110 gr kahve çekirdeği kullanılır. Bu miktar bir litre suya göre ayarlanmıştır. Öncelikle kahve çekirdeklerini kendimiz öğütüyoruz. İyice öğüttüğümüz kahveleri cam kavanoza altında süzgeç bulunacak şekilde dolduruyoruz. Bu arada soğuk demleme kahve yapmak için özel bir demleme aracına sahip olmalısınız. Bir kum saati şeklinde ve o yapıda çalışmaktadır. Kaldığımız yerden devam edersek, kahvenin üzerini kapatacak şekilde filtre kağıdı koyuyoruz ve hafif bir şekilde ıslatarak kahvelerin üzerine yapışacak kıvama getiriyoruz.

Bundan sonra kahvenin de üstünde bulunan cam kavanoza bir litre soğuk su ilave ediyoruz. İlave ettiğimiz su kavanozunun çeşmesi bulunuyor. Bu ayarı saniye başına bir damla gelecek seviyede ayarlamamız son derece önem arz ediyor. Bundan sonra yapmanız gereken tek şey beklemektir.

photo-2-540x403

Tahminen en az beş saat süren bu aşamada 24 saate kadar yolu vardır. Bu kadar yavaş bir şekilde demlenmesi kahvenin sevilen ağırlığını alabilir. Fakat bu sırada asidini de aldığı için son derece hafif bir içecek olur. Bekleme süresinin sonunda buz ilave ederek ikram edebilirsiniz. İlk başta biraz tadı garip gelebilir. Fakat kısa sürede bu tada alışacak ve vazgeçemeyeceksiniz.

Bu kahveyi yapmak için demleme düzeneğine ihtiyacınız vardır. Bu düzenek fiyatları tahmin dilenden biraz fazladır. 500 ile 1000 TL arasında değişen bir fiyat söz konusudur.

Related Posts

Leave a Comment

});