Soğuk kahve demleme yöntemi

Dünyanın her yerinde insanların vazgeçilmez içeceği olan kahvenin birçok farklı çeşidi bulunmaktadır. Her ülkenin ve medeniyetin kendine has tarz ve çeşitleri de bulunmaktadır. Ne olursa olsun kahve her insanın vazgeçilmez içeceğidir. İş böyle olunca kahvenin uzun geçmişine dokunmadan olmuyor. Kahve işinin uzmanları kahveleri 3 ana döneme ayırıyor. Ayırdıkları dönemlerde dalga adını veriyorlar. Sebebi ise her dönem yeni bir getiri ve farklılık yarattığı içindir.

1.Dalga denilen dönem 60’lı yıllardır. Sıradan kahvelerin olduğu zamanlar. Kahve sadece sıradan bir içecektir. 2.dalga 90’lı yıllardır. Bu dönemde kahve kültürü gelişmeye başladığı için her tarafta kahveler bulunmaktadır. Yeni farklı çeşitler ortaya çıkmaktadır. 3. Dalga yani şu an ki zaman ise en gelişmiş dönemdir. Kahveler artık sıradan bir içecek değildir. Kahveler de insanlar artık gurme gibi lezzetlerine dikkat etmektedir. Farklı çeşitler ile farklı tatlar aramaktadır.

Her geçen gün kahveler üzerinde yeni çeşitler ve tatlar bulunmaktadır. İnsanların taleplerini karşılamak doğrultusunda farklı görselliklerde yapılmaktadır. Soğuk demleme kahveden bu alanda yapılan kahve çeşitlerinden birisidir.

Mucidi bilinmemekle birlikte güney Kore, güney Amerika ve Japonya’da son derece yaygın olarak çoğu kişi tarafından sevilerek içilen bir kahve çeşididir. Herhangi bir yerde bulunmayan kahvenin yapım süresi uzun olduğu için tercih edilmemektedir. Bu soğuk kahveyi demlemek için demleme düzeneğine ihtiyacınız vardır.

cold-coffee-recipe-with-ice-cream

Bu düzenek üst üste 2 adet cam kavanozdan oluşur ve altta da bir sürahi bulunur. Kahve çekirdeklerini öğüttükten sonra alttaki cam kaba, altına süzgeç koyarak konulur. Kahvenin üzerini filtre kağıdı ile örtüp hafif bir şekilde nemlendirilir. Daha sonra üst tarafta bulunan cam kavanoza soğuk su ilave edilir. Bu kavanoz da çeşme niteliğinde ayar bulunur. Bunu saniyede bir damla akıtacak şekilde ayarladıktan sonra bırakılır. Kahvenin altına da sürahi konularak beklemeye bırakılır. Bir gün boyunca yani 24 saat boyunca demlenir. Daha sonra soğuk kahveniz hazır olmuştur. Buz ile servis ederseniz iyi olacaktır. Alışık olmayanlar için garip gelse de son derece hafif bir tadı vardır.

[ad#footer_mid]

Related Posts

Leave a Comment

});