Soğuk Kahve Demleme

Dünya üzerinde olduğu gibi ülkemizde de kahve kültürü son derece yaygın vaziyettedir. İnsanların vazgeçilmezi olan kahve çeşidimiz Türk kahvesidir. Her ülkenin kendi içinde öne çıkan, kendisine ait kahveleri vardır.

Kahveciler üç çağa ayrılır. 60’lar, 90’lar ve günümüz kahvecileri olmak üzeredir. İlk çağ, uzmanların deyişiyle 1. Dalga 60’lardır. Bu dönemde klasik kahveler bulunmaktaydı. Kahvelerin bir iyi çekiciliği vardı ama önem teşkil etmiyordu. 2. Dalga 90’lar ise daha yaygın kahve kültürü oluşmaya başladı. İnsanlar kahvesiz durmuyorlardı. 3. Dalga ise günümüzde ki gurme kahveler. Bu dönemde insanların beklentisi arttı. Daha ayrı tatlar istiyorlardı. Yapılması gereken şeyler belliydi. Kahvelere farklı bir tat ve görsellik katmak.

Bu kahveciler kahveleri öğütülmüş bir şekilde almak yerine çekirdek halinde almayı tercih ediyorlar. Aldıkları çekirdek kahvelerini farklı yöntemler ile kavururlar. Bunun sonucunda farklı lezzetler de kahveler meydana gelir. Son zamanların en favori içecekleri olan soğuk kahveler ise tam bir yaratıcılık harikası denilebilir. Birçok çeşidi bulunan kahveler artık yaz günlerinde veya sıcak günlerde de tercihiniz oluyor.

Soğuk demleme kahve olarak bilinen kahveler güney Kore ve Japonya da son derece popüler bir şekilde tüketiliyor. Bu kahvelerin bu kadar popüler olması, uzun zaman alan yapımından dolayı ağır ağır işlenen tadıdır. Soğuk kahve demlemek için öncelikle bir adet soğuk kahve demleme preparatına ihtiyacınız vardır. Bu kahve preparatı satın alınabilir.

Cold Coffee

Belirli miktarlarda kahve çekirdeğini öncelikle öğütüyorsunuz. Preparatta sürahinin üstünde bulunan kaba koyuyorsunuz. Kahvelerin üstünü kapatacak şekilde filtre kağıdı koyup hafif ıslatıyorsunuz. En üst kaba ise kahve miktarına göre soğuk su ilave ediyorsunuz. Olayın kilit noktası burasıdır. Bu suyun damlama hızını saniyede bir defa olacak şekilde ayarlıyorsunuz. En az 5, en fazla 15 saat sonra ortaya çıkan lezzet ise müthiş bir güzelliktedir. Uzun saatler boyunca damıtma yoluyla akan su, kahveyi ağır ağır demliyor ve alttaki sürahide toplanıyor. Buz ilave ikram edilir. Keyfine doyum olmayan bir kahve çeşidi olarak bir gün denemenizi dileriz. Şimdiden afiyet olsun.

Yazar : Erdal KANAL

[ad#footer_mid]

Related Posts

Leave a Comment

});