Soğuk Kahve Modası

Kahve uzun yıllardır süre gelen, çoğu medeniyetin severek içtiği bir içecektir. Her milletin kendisine has kahve çeşitleri bulunur. Ülkemize has olan çeşidi hepimizin bildiği ve severek tükettiği gibi Türk kahvesidir. Diğer birçok çeşidi bulunan kahvenin bir de son zamanlarda ortaya çıkan diğer bir çeşidi de soğuk olan çeşitleridir. Son derece dikkat çekici olan bu kahveler aslında yaz aylarının vazgeçilmezi olabilir.

3. dalga kahvecilerin getirdiği bu kahveler son derece damak zevkine hitap eden ürünlerdir. Kahveciler 3 dönemden oluşur. Birinci dönem veya bu alanda ki ismiyle 1. Dalga, 60’lı yılların klasik kahve denilen şeklidir. Özel bir durum yoktur. Kahveler klasik olarak üretilmektedir. İnsanlar içmek için içerler ve normal bir içecektir.

2. Dalga 90’lar olarak bilinir ve bu dönemde sayısı artan kahveler insanların çoğu tarafından vazgeçilmez bir içecek olmuş durumdadır. Yemeklerden sonra ve boş zamanlarda tüketilir hale gelmiştir, yeri büyüktür.

3. Dalga ise şu an bulunduğumuz kahvelerin çığır açtığı bir dönemdir. İnsanlar kahvelerin artık daha lezzet verici olmasını istiyor. Daha farklı tatlar ve lezzetin yanında hoş sunum istiyor. Artık çoğu yerde bulunan son dönemin meşhur kahve makineleri bulunuyor. Bu makineler ile mucizeler yaratılabiliyor. Şundan 10 sene önceki kahve kültürü ile şu an ki kahve kültürü arasında büyük fark vardır. Sunum ve lezzet yönünden de büyük bir değişiklik yaşanmıştır.

DSC03460

Kahveleri sunarken çoğu yer, kahvelerin üzerinde ki köpüğe farklı desenler veya şekiller çiziyor. Son derece göze hitap eden bu sunum müşterilerin daha çok dikkatini çekiyor. Yaptıkları özel karışım kahveler ile de damaklarda farklı tatlar bırakıyor. Soğuk kahve için farklı karışımlar kullanan kahveciler son derece leziz tatlar ortaya koyarak, gurme kahve kültürünü yaşatıyor. 3. dalga kahveler umulandan iyi bir noktadadır. Bundan sonra daha kahveler üzerinde neler yapılabilir ki demeyin, her geçen gün yeni bir şeyler deneniyor. Bazıları tutuyor beğeniliyor, bazıları kayboluyor. Fakat kesin bir şey var ki, kahve kültürü gün geçtikçe daha da ileri bir noktaya ulaşıyor.

Yazar : Erdal KANAL

[ad#footer_mid]

Related Posts

Leave a Comment

});