Toper Ziyareti

Toper Ziyareti

Baristakursu.com olarak geçen hafta İzmir ziyaretimizde, kahve kavurma ve öğütme makinaları üreticisi Toper firmasını ziyaret ettik.

Bizi havalimanından alıp fabrikaya götüren Nurettin KARAKUNDAKOĞLU ile yolda ufak sohbet ettik.
Öncelikle bilmeyenler için belirteyim. Toper, avrupa’da asyada amerikada bayileri ve ofisleri olan sadece Türkiye’nin değil, kendi alanlarında dünyanın en iyilerinden.

Toper’in firmasının ortaya çıkışıda çok eskilere dayanır ve çok enteresan bir hikayesi var. Onuda yazımızın ilerleyen bölümlerinde paylaşacağım. Toper’i 1954 yılında kuran Nurettin KARAKUNDAKOĞLUDUR.
Bizi karşılamaya gelen  torunudur. Dedesinin ismini almış onun ismini yaşatıyor.  Arabada muhabbetimiz sırasında insanı şaşırtan, bu kadar büyük bir firmanın evladı ve uluslararası kavurma eğitmeni  olan birinin bu kadar mütevazi oluşu. Bu sektörde az rastlanan bilgiyi paylaşmama sorunsalı Toper’de yok.

IMAG0224İlk olarak fabrikayı geziyoruz ve yeni makinalar hakkında Nurettin bizi bilgilendiriyor. Daha sonra hiç vakit kaybetmeden asansörle eğitim atölyesine çıkıyoruz. Burada kitapçıklarımızı verip bizi eğitime alıyor. İlk gün teorik eğitimden geçiyoruz. Kahve’nin tarihçesinden başlayıp teknik detaylara kadar hiç sıkılmadan size dersi dinleyebiliyorsunuz.

İkinci gün tamamen pratik eğitime geçiyoruz ve toperin makinalarını kullanmayı yavaş yavaş öğreniyoruz. Eğitimimizde Toper’in bünyesinde çalışan Rıdvan KAHRAMAN’ın da çok katkısı olmuştur.

 

Üçüncü ve son gün bizi makine ile başbaşa bırakıp yapıp yapamadığımızı kontrol ediyorlar. 10172964_10202410199551061_8750748_o

Daha sonrasında yazılı sınava tabi oluyoruz ve 3 günlük eğitim serüvenini tamamlıyoruz.

Muhabbetlerimizin sırasında dikkatimi çeken piyasada çokça gördüğümüz rakip
firmayı kötüleme denilen bir şey yok. Aksine rakip firmaların hizmetlerinden bile bahsedebilecek kadar kendilerine güveniyorlar.  Ve bence güvenmekte de haklılar.

 

 

 

 

 

10152000_10152342041728147_7541060404197369009_nBu kısa ziyaretimizde edindiğimiz izlenim gerçekten çok farklı. Çünkü ilgi ve alaka insanı biraz mahcup ediyor. Bizi ilk günden son güne eğitimden konaklamaya kadar ilgileri ve alakaları ile şaşırtmayı başardılar. Gerçekten önyargı ile gelen müşteriyi bile memnun edeceklerinden eminim.

Yazımı bitirirken, Toper’de çalışan Ahmet amcaya, Rıdvan KAHRAMAN’a, Nurettin KARAKUNDAKOĞLU’na ve tüm Toper çalışanlarına teşekkürü bir borç bilirim.

Böyle güzel insanlarla tanışmadıysanız tanışmanızı tavsiye ederim.

TOPER’in Öyküsü

history-01

Toper’’in ışığı,
Nurettin Karakundakoğlu’nun parlak zekası ve sürekli geliştirdiği teknik bilgisi ile 1954 yılında İzmir’de 33 m²’lik küçücük bir atölyede yandı.

Gençliğinden beri yeni makinalar yapmak, üretimi kolaylaştırmak, kaliteyi artırmak için çalışan Nurettin Bey’in ilk geliştirdiği kahve değirmeni büyük bir ilgi gördü.

İhtiyaçları çok iyi gören Nurettin Bey, o yıllarda Türkiye’nin ilk bulgur değirmenini yarattı. Eşi Zekiye Hanım’ın büyük desteği ile küçücük atölyesinde yılda bazen 300 makinaüreten Nurettin Bey’in ürettiği birçok değirmen, aradan geçen yarım asırdan sonra hala çalışıyor.

Toper’in aile geleneği de bu büyük dayanışmaya dayanır. Ailenin kuşakları, 70’li yıllarda birer birer Toper’in üretim süreci için teknik eğitim almakta, ya da üretimde aktif olarak çalışmaktaydılar.

1980’lerde genç kuşak, üniversite ve araştırma enstitülerinde araştırmayapmaya başladı. O yıllarda Toper ürünleri Libya’lılar tarafından büyük ilgi görünce Toper markası ilk kez Türkiye dışına çıktı.

Nurettin Bey’in deneyimi genç kuşağın araştırmalarıyla birleşince yaratılan yeni ürünler 90’ların başında Yugoslavya pazarına girdi.

1995’ten sonra Toper ürünleri, sürekli gelişen teknik kalite ve güvenlik standartlarıyla, Romanya, ABD ve Kanada pazarlarının ardından İtalya’ya da ihraç edilmeye başlandı.

Bu yıllarda Ar-Ge çalışmaları ile kavurma süresini 9 dakikaya indiren Toper, 1997 yılında ilk kez Tübitak ile işbirliğine başladı.

2001’deki ikinci Tübitak projesinin ardından üniversiteler ve araştırma kurumları ile yoğun işbirliğini gelenekselleştiren Toper, çok sayıda patent geliştirdi.

Bugün ailenin mekanik, teknik, otomasyon, uluslararası pazarlama, iş geliştirme konularında eğitim gören üçüncü kuşağının da iş süreçlerine katılmasıyla, Toper dünyanın önde gelen kahve işleyicilerini üretiyor.

1954’te Nurettin Bey’in yaktığı ışık 2011’de tam 132 ülkede parıldıyor.

Related Posts

Leave a Comment

});